Internetová poradna
Nevíte si rady? Máte dluhy, dostali jste výpově ď z práce či bytu? Řešíte rozvod, či výživné?
Využijte naší internetovou poradnu.

Prostřednictvím naší poradny můžete získat informace týkající se práv a povinností souvisejících s oblastmi jako jsou dluhy, exekuce, oddlužení, rodina, bydlení, práce, dávky, spotřebitelské vztahy, ad.
Zasláním dotazu elektronickou formou odesílatel prohlašuje, že je mu známa povaha poskytované služby, souhlasí s jejím poskytnutím a považuje se za osobu oprávněnou k čerpání této služby.
Není-li tomu tak, doporučujeme se na nejasnosti zeptat telefonicky či e-mailem. Dotazy zaslané elektronickou formou zodpovídají poradci internetové poradny ve lhůtě 14 dní od doručení, potřebujete-li radu co nejrychleji, doporučujeme využít telefonické nebo osobní konzultace.
Archiv internetové poradny
Filtrovat archiv podle kategorií:
Nalezeno dotazů s odpovědí:
1473
Exekuce
Zdravím všechny.může mě exekutor sáhnout na důchod prvniho stupně?
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb internetové poradny.
V případě, že pobíráte důchod, ať už starobní, invalidní, nebo pozůstalostní, exekutor může nařídit, aby vám z něj byly prováděny srážky. Jde o postup, kterému se oficiálně říká srážky ze mzdy a jiných příjmů. Možná ho znáte pod lidovým označením exekuce na plat.
Kromě klasické mzdy tak může exekutor postihnout mimo jiné i váš důchod. Dále také: odměnu z dohody o pracovní činnosti či z dohody o provedení práce, výživné, dávky státní sociální podpory nebo pěstounské péče, které nejsou vyplaceny jednorázově, nemocenskou a podobně. Invalidní, starobní a pozůstalostní důchod tudíž patří mezi příjmy, ze kterých mohou být prováděny srážky, jež exekutor použije na splácení vašich dluhů.
Aby mohl exekutor provádět srážky z vašeho důchodu, je potřeba, aby váš důchod byl vyšší než tzv. nezabavitelná částka. V opačném případě váš důchod exekuci podléhat nebude.
Nezabavitelná částka je obnos peněz, který vám musí ze zákona po stržení exekučních srážek zůstat. Slouží k pokrytí životních nákladů vašich a vámi vyživovaných osob, takže se nemusíte bát, že byste zůstali zcela bez prostředků.
Výše nezabavitelné částky se odvíjí od stanoveného životního minima a normativních nákladů na bydlení. Roli ale hraje také fakt, jestli máte manžela nebo manželku či další vyživované osoby, které nezabavitelnou částku navyšují.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Ostatní
Dobrý den,
před 18 lety jsem prodal auto. S kupujícím jsme byli spolecne na úřadě udělat přepis.
Před pár dny jsem nahlédl do registru vozidel a zjistil, že auto je vedené na mě.
Byl jsem v šoku a okamžitě telefonoval na úřad. Řekli mi ať se zastavím, ale ani osobně mi nedokázali říct jak je to možné a poradit co nyní mohu dělat.
Jediné co prý vidí, že od té doby na aute není povinné ručení ani technická.
Nemám auto ani žádné doklady. Po tolika letech nemám schovanou ani kupní smlouvu.
Je, prosím, nějaké řešení? Hrozí mi nějaké pokuty? Neměla by pojišťovna majitele kontaktovat, že pojistka není uhrazena?
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
Chápeme, že je pro Vás tato situace velmi znepokojující. Vzhledem k tomu, že po tolika letech nemáte doklady o prodeji, bude pro Vás těžší prokázat, že vozidlo bylo skutečně prodáno a že jste splnil své povinnosti. Avšak je třeba se zaměřit na to, abyste co nejdříve vyřešil situaci s úřadem.
V první řadě by bylo vhodné zjistit, kde se stala chyba a z jakého důvodu nedošlo k přepisu vozidla na nového majitele. Pokusit se zjistit, zda na úřadu neexistují alespoň nějaké záznamy či jiné dokumenty, které by mohli prokázat, že k přepisu vozidla skutečně došlo. V dané věci bychom Vám doporučili obrátit se na vedoucího daného odboru.
Pokud už nemůžete prokázat prodej vozidla kupní smlouvou, nepodaří se Vám najít alespoň nějaké jiné dokumenty, údaje o kupujícím, či nemáte nějaké svědky, kteří by Vám prodej vozidla mohli potvrdit?
Dále bychom Vám doporučili kontaktovat Českou kancelář pojistitelů (ČKP). Pokud na vozidle nebylo hrazeno povinné ručení a od prodeje uběhlo tolik let, je velmi zvláštní, že byste ČKP nebyl vyzván k úhradě dlužné částky. Věříme, že pokud ČKP vysvětlíte Vaši situaci, vyměřenou částku za povinné ručení po Vás zpětně (dle promlčecí lhůty) požadovat nebudou.
Ještě nás napadá, pokud byste si vzpomněl, u jaké pojišťovny jste měl vozidlo pojištěné, nedokládal jste kupní smlouvu například tam při rušení povinného ručení? Zkuste se na ně také obrátit.
Věříme, že se Vaše nepříznivá situace brzo vyřeší a nebude potřeba obrátit se na právní pomoc.
V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoli znovu obrátit.
S přáním pěkného dne
Tým internetové poradny
Smluvní vztahy
Dobrý den, byl jsem na poště požádat o identitu občana. Tato služba nebyla poskytnuta, identitu jsem neobdržel, proto jsem poplatek neuhradil.
Následně jsem dostal do datové schránky výzvu k úhradě, i s pokutou. V době, kdy tato zpráva přišla, jsem byl v zahraničí, odkud se nešlo do DS přihlásit. Když jsem to poté zjistil, napsal jsem o této situaci mail ombudsmanovi České pošty, který ale nereagoval. Věc předali soudu. Za poplatek necelých 400 Kč, přestože jsem se snažil věc vyřešit i s ředitelstvím ČP i s jejich ombudsmanem, mi teď hrozí exekuce na částku 11 500 Kč.
Je nějaká možnost, kam se obrátit, jak to mám řešit?
Děkuji
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
Tohle je dost nepříjemná situace, ale ještě nemusí být úplně ztracená. Zde jsou kroky, které byste mohl podniknout:
Pokud byla věc předána soudu, zjistěte, zda už existuje platební rozkaz nebo jiný exekuční titul. To lze ověřit na příslušném soudě, případně ve vaší datové schránce. Pokud soud již vydal platební rozkaz, máte možnost podat odpor do 15 dnů od doručení.
Podání námitky k České poště: i když jste se již obracel na ombudsmana a ředitelství, zkuste ještě jednou podat oficiální písemnou reklamaci s žádostí o přehodnocení situace (ideálně doporučeným dopisem, nebo s podacím razítkem).
Podání stížnosti k ČTU: pokud se jedná o spor se státním podnikem (Česká pošta), můžete podat stížnost k Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ), který řeší některé spory mezi občany a poštou.
Podání návrhu na zastavení exekuce (pokud exekuce již běží) : pokud už exekutor zahájil řízení, můžete podat návrh na zastavení exekuce, pokud prokážete, že dluh nebyl oprávněný (např. že služba nebyla poskytnuta). Tento návrh se podává exekutorovi, který věc řeší.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Smluvní vztahy
Dobry den mam otazku i kdyz uplne nevim jestli se sem hodi.Koupila jsem si boty docela drahe asi po mesici se mi ve vnitr prodrela pata ale reklamaci mi neuznali z duvodu spatne zavazovanych tkanicek pri chuzi coz mi prijde dost divne.Je to mozne ze nemam narok na vraceni penez?Dekuji za vase odpovedi.
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.
Když dojde k zamítnutí reklamace, kdy je toto odůvodnění sice uvedeno, ale Vám se nezdá příliš vhodné, Vaší nejlepší možností je obrátit se na znalce, který je schopen posoudit nezávisle, co bylo důvodem vzniku závady. Pokud by tento posudek odporoval tomu, co je tvrzeno v zamítnutí reklamace, můžete se s posudkem opětovně obrátit na prodávajícího – pokud nevyjde vstříc běžně, můžete využít písemné odstoupení od smlouvy protože, nebyl reklamace vyřízena řádně (to bude dokládat onen případný posudek).
Cenu za tento posudek pak následně i vymáhat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací po prodávajícím. Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci. Dále se můžete ještě zkusit obrátit na ADR při České obchodní inspekci (ČOI) – jde o subjekt, který zajišťuje mimosoudní řešení spotřebitelských sporů – pomáhají s nalezením nějakého smírného řešení (nenahrazují však soudy, jen se snaží zprostředkovat dohodu mezi kupujícím a prodávajícím)
Věříme, že se Vám podaří s reklamací nakonec uspět. Kdybyste měla nějaké další dotazy či otázky, můžete se na nás kdykoli opět obrátit buď zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín.
S přáním pěkného dne, tým internetové poradny
Smluvní vztahy
Dobrý den,potřebovala bych prosím radu 🙏.V srpnu 2023 jsem se bohužel zaregistrovala do jedné pochybné seznamky Seznamkasenior .Požadují po mě každé 3 měsíce 1500kč,když s nimi chci registraci ukončit tak to prostě nejde.Obrátila jsem se proto na právničku aby mě pomohla a napsala za mě výpověď.Firma má sídlo někde ve Švýcarsku.Ona mě zjistila že je to asi pochybná firma a že by bylo potřeba výpověď poslat doporučeně a prý se musí napsat anglicky.Zatím jsem s právničkou měla 2 schůzky a ty mě už stály 29000kč.Dopis teprve začne psát ...prý to musí zadat překladateli.Tak by mě jen zajímalo kolik té p.právničce ještě dám peněz???Řekla mi že těch 29000kč je zatím jen záloha.Jsem už vážně nešťastná.Chci pomoct od jedněch vyděračů a teď platím právničce a už vážně nevím kde na to vemu.Proto se ptám .Kolik může stát právní pomoc?
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.
Bohužel Vám nedokážeme sdělit cílovou částku za právní služby, protože se odvíjí z uzavřené smlouvy s právničkou a dalších jednotlivých úkonů (práce překladatelky atp.). Tuto informaci by Vám měla sdělit právnička, se kterou spolupracujete. Zároveň je důležité zmínit, že se v průběhu můžete rozhodnout spolupráci ukončit.
Ve svém dotaze zároveň uvádíte, že jste se přihlásila do seznamky Seznamkasenior. Podle informací vycházíme z toho, že jste si objednala Premium členství, které je zpoplatněno a ráda byste ho zrušila. Seznamka na svých stránkách uvádí Všeobecné obchodní podmínky (VOP), kde je uvedeno, jakým způsobem je možné smlouvu vypovědět (viz bod 6).
„Ukončení úplatného smluvního vztahu musí být provedeno v textové podobě. Aby mohla být výpověď úspěšně zpracována, musí obsahovat celé jméno, název službu, e-mailovou adresu použitou pro registraci a uživatelské jméno. Storno lze zaslat e-mailem na adresu support@mycustomercare.ch. Mimo jiné nabízíme také výpověď placené smlouvy poštou. Pro Vaše pohodlí máte k dispozici formulář pro uložení nebo tisk. Ten obsahuje všechny kontaktní údaje a políčka, která je třeba vyplnit pro úspěšné ukončení placené smlouvy. Chcete-li uložit nebo vytisknout výpovědní formulář, klikněte prosím sem . Ukončení členství potvrdí DATE4FRIEND e-mailem na adresu uloženou v profilu.“
Více informací naleznete zde: www.seznamkasenior.cz/terms/landingpage
Nejsem si jistá, zda jste s právničkou zkoušely vypovědět smlouvu i prostřednictví e-mailu, tato forma byla neúčinná a proto jste se rozhodly zaslat doporučený dopis na sídlo firmy. Přímo v textu (Všeobecné obchodní podmínky, bod 6) je uveden odkaz na příslušný formulář, kde vyplníte jednotlivé údaje a dokument odešlete buďto na uvedený e-mail či adresu: 4friend AG, Bahnhofstrasse 16, 6300 Zug Switzerland. Vzhledem k tomu, že samotný formulář společnosti je psaný v češtině, předpokládám, že není nutný překlad do angličtiny.
V případě potřeby se můžete zkusit obrátit i na občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště, kontakt na poradny naleznete zde: www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny
Zároveň bychom Vás rádi informovali o tom, že veškeré občanské poradny poskytují poradenství bezplatně.
Pokud máte ještě nějaké nejasnosti či dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně, prostřednictvím e-mailu: poradna@chsd.cz nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Ostatní
Dobrý den,
mohu si nechat změnit příjmení na jakékoliv slovo chci? Třeba na přezdívku a nebo ta změna musí mít nějaký duvod?
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
Jméno, popřípadě jména, nebo příjmení (popřípadě více příjmení), která je fyzická osoba povinna užívat, lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádost.
O povolení změny jména nebo příjmení rozhoduje na základě písemné žádosti matriční úřad, v jehož správním obvodu je žadatel přihlášen k trvalému pobytu. Příslušný matriční úřad je povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů od zahájení řízení; ve zvlášť složitých případech rozhodne nejdéle do 60 dnů.
Změna příjmení se povolí tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. Za vydání povolení změny příjmení hanlivého nebo směšného se platí poplatek 200,- Kč; v ostatních případech 3 000,- Kč.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Smluvní vztahy
Dobrý den, prosím o radu. Přihlásila jsem se telefonicky do kurzu (tel. číslo jsem dostala od kamarádky). Na telefonu si mě paní zapsala a oznámila, že mi zavolají, pokud bude ještě místo. Za týden volali mé kamarádce (účastnice kurzu), že mě přijali, ať mi to vyřídí, protože se mi nemohli dovolat (nepřijatý hovor jsem měla jeden). Nikdo mě neseznámil s žádnými podmínkami, termíny ani časem kurzu atp. Z důvodu nemoci jsem kurz den předem telefonicky zrušila. Žádost o zrušení žádali poslat emailem, tak jsem tak učinila. Následně mi přišel email, že požaduji storno poplatek. Mohou ho po mně vyžadovat, když jsem nic nepodepsala a nikdo mě s podmínkami neseznámil? Mají na to opravdu právo? Poté jsem se pídila na jejich webu a tam tyto podmínky mají v jedné větě napsané, ale jak říkám: nikdo mi neřekl, že se s nimi mám seznámit, nikdo mi nic neřekl. Je moje zákonná povinnost se s podmínkami seznámit? Děkuji.
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.
Bohužel neuvádíte, o jakou společnost se jedná, abychom mohli nahlédnout do obchodních podmínek společnosti a zjistit více podrobností. Ačkoli jste nebyla dostatečně seznámená s tím, jak kurz probíhá a jaké jsou podmínky, obáváme se, že přihlášením se do kurzu přes telefon došlo k uzavřením smlouvy, tudíž i s odsouhlasením obchodních podmínek.
Společnost má tedy s největší pravděpodobností na storno poplatek právo a pokud jej neuhradíte, mohou ho po Vás vymáhat soudní cestou.
V případě zájmu nám můžete zaslat informace o dané společnosti a my se pokusíme zjistit více informací.
Věříme, že Vám naše odpověď alespoň trochu pomohla. V případě dalších dotazů či upřesnění informací se na nás můžete kdykoli znovu obrátit.
S přáním pěkného dne
Tým internetové poradny.
Rodina a mezilidské vztahy
Dobrý den , mám dotaz budu podávat návrh k soudu na v ýhradní péči o dceru ex partner od narození nepomáhal ani neplatil na dceru nic , můžu rovnou k žádosti místo alimentů napsat že ho chci zbavit rodičovského práva nebo to mám nechat pridelit soudem ty alimenty já myslím že to stejně platit nebude tak jenom aby sem si to zbytečně nekomplikovala děkuju za odpověď . Leona
Hezký den,
děkujeme za využití služeb naší internetové poradny.
Do rodičovské odpovědnosti (tedy práva a povinnosti) lze zasáhnout trojím způsobem: pozastavit ji, omezit nebo ji rodiči zcela odebrat. Jakýkoli zásah je možný provést výlučně prostřednictvím soudu, v zájmu dítěte, po zvážení veškerých okolností případu a důkladném zhodnocení předložených důkazů.
Nejvyšší soud České republiky judikoval, že „závažným zanedbáváním rodičovské zodpovědnosti je zejména dlouhodobé neplnění rodičovské zodpovědnosti, trvalé ponechání dítěte ve výchovném zařízení spojené s nezájmem o toto dítě a s neprojevením snahy převzít je do rodinné výchovy, nemorální způsob života rodičů, soustavné neplnění vyživovací povinnosti k dítěti, trestní postih pro zanedbávání povinné výživy apod. O takové zanedbávání jde i v případě, že rodič o dítě po dlouhou dobu neprojevil jakýkoli zájem, neposílá mu žádné dárky, nad rámec běžného výživného mu neposkytuje ničeho, neinformoval se o jeho zdravotním stavu ani prospěchu ve škole a nepokusil se s nezletilým navázat kontakt.“
Je-li rodič zbaven rodičovské odpovědnosti, znamená to pro něho v praxi to, že není nadále oprávněn zasahovat do běžného života dítěte a podílet se na jeho výchově a rozhodnutích, která ovlivňují běžný život dítěte (vzdělání, místo pobytu atd.). Se zbavením rodičovské odpovědnosti vždy souvisí zbavení práva styku s dítětem, a to až na vzácné výjimky, které zákon umožňuje činit v nejlepším zájmu dítěte. Naproti tomu ani zbavení rodičovské odpovědnosti nemá vliv na povinnost rodiče zajistit výživu dítěte.
Je tedy na Vás, zda požádáte soud o zbavení rodičovské odpovědnosti otce dítěte, výživné mu bude nicméně tak jako tak určeno, protože ani zbavení rodičovské odpovědnosti ho nezbavuje vyživovací povinnosti. Nárok na výživné můžete následně pro dítě vymáhat exekučně, příp. zajistit náhradní výživné prostřednictvím úřadu práce.
V případě, že budete mít další dotazy, nás neváhejte kontaktovat zde, příp. se objednat na osobní schůzku na emailu poradna@chsd.cz či na telefonním čísle 608 962 163.
S přáním hezkého dne,
tým internetové poradny
Bydlení
Může dítě bydlet s rodičem v nezkolaudovanem domě bez stavebního povolení?
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší občanské poradny.
Užívání nezkolaudovaného domu není úplně v souladu se zákonem, ale především z pohledu stavebního úřadu. V tomto případě by mohla být stavebním úřadem majitelům uložena i nemalá pokuta. Co se však týče samotného užívání, velmi se bere ohled na to, zda nemovitost konstrukčně odpovídá bytovému prostoru. Pokud má nemovitost vše, co je potřeba k zajištění péče o dítě, nebude to nejspíš posuzováno jako nějaké zanedbání péče. V případě udání na OSPOD (kompetentní odbor zaměřující se na péči o děti) by pravděpodobně došlo k prošetření situace a prohlídce místa. Jestli ale bude nemovitost v zásadě v pořádku, co se funkčnosti týče, nejspíš by rodiče vyzvali k tomu, aby raději zajistili kolaudaci a dodatečné stavební povolení (toto berte prosím jako náš předpoklad, konkrétní odpověď na Vaši otázku totiž zákon neupravuje). Problém by mohl být, pokud by se jednalo o staveniště, kde není nic dokončené a hrozí nějaká újma na zdraví nebo je omezena možnost zajištění základních životních potřeb (záchod, možnost se najíst, vyspat apod.)
Náš předpoklad vychází také z toho, že dokonce i úřad práce může přiznat dávku na bydlení v nezkolaudovaném bytě, kdy pro většinu úřadů (s výjimkou stavebního) se většinou posuzuje to, zda je prostor vhodný k trvalému bydlení. Často se totiž stává, že dojde ke koupi bytu/domu, u kterého kolaudace či stavební povolení bylo zanedbáno původními majiteli a nedošlo k nápravě z jejich strany, a to by nemělo být k tíži nových majitelů/nájemníků. Jestli chcete znát konkrétnější pohled, asi by bylo vhodné se zkusit obrátit právě na OSPOD – odbor sociálně-právní ochrany dětí při městských/obecních úřadech/magistrátech a zjistit pohled lidí, kteří mají v tomto tu největší kompetenci. Situaci můžete probrat s jakýmkoliv úřadem v obecné rovině, nebo pak s místně příslušným jak anonymně, tak i jmenovitě.
Snad Vám naše odpověď alespoň částečně pomohla, kdybyste měla nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně, nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608 962 163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín.
S přáním pěkného dne, tým internetové poradny
Rodina a mezilidské vztahy
Krasny den, mam 10ti měsíční dceru , pred 8 měsíci nas opustil partner. Jezdi jednou za 14 dni na 3 hodiny, nekdy jednou za měsíc, jak mu to vyjde. 24.2 mame soud ohledně svěřeni male do me pece, o jeho snížení alimentů a o to, ze by ji chtel na vikendy , leto, vanoce. Respektuji, ze ma pravo a nárok, je to jeji otec. Ale myslim si, ze neni normalni hned dat malou ma vikend do cizího ze dne na den, 80km daleko. Ze by se měl první nejak prodloužit ten čas s dcerou. Mohla bych poprosit o vyjádření, jak tohle chodi prosim a na co se připravit? Otec ma i právníka, ja na právníka bohužel nemam peníze.
Dekuji moc!
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.
Rozumíme tomu, že situace ve které se nacházíte je náročnější a máte obavu z průběhu soudního řízení. Je důležité upozornit na to, že u soudu bude přítomný i pracovník OSPOD, který má hájit nejlepší zájmy dítěte. S pracovnicí OSPODU se setkáte před samotným soudem, kdy si Vás pozve na jednání přímo na úřad, popřípadě přijde na ohlášené sociální šetření v místě bydliště. Určitě se nemusíte bát s pracovnicí probrat veškeré Vaše obavy.
Soudce i pracovník OSPODU by měl vycházet z celkové situace rodiny, přesně tak, jak ve svém dotaze sama uvádíte, měl by tedy přihlédnout k věku dítěte, místu bydliště, skutečnosti, zda dceru kojíte atp.
Ve svém dotaze uvádíte, že otec podal žádost o snížení výživného. V takovém případě soud vyžádá od povinného průměrný plat za uplynulý rok, ze kterého se výživné také odvíjí. Na internetu jsou dostupné orientační online kalkulačky výpočtu výživného - www.vasevyzivne.cz/kalkulacka/
V praxi se také setkáváme s tím, že soudce může u výživného vycházet i z potencionálního příjmu (dle vzdělání a mzdě v daném oboru). Je tomu tak např. v situacích, kdy povinný je OSVČ a na finanční úřad dokládá nízké příjmy.
Zároveň bych Vás ráda upozornila na to, že máte nárok na výživné neprovdané matce, které Vám náleží do dovršení 2 let věku dítěte. Pokud výživné nepobíráte můžete se na jeho výši domluvit s otcem dítěte a společně sepsat písemnou dohodu s úředně ověřenými podpisy. Ve chvíli, kdy vzájemná dohoda není možná, můžete se v této věci obrátit na soud, kam podáte návrh na stanovení výživného pro neprovdanou matku.
Pokud máte ještě nějaké nejasnosti či dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně, prostřednictvím e-mailu: poradna@chsd.cz nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Smluvní vztahy
Dobrý večer mám dotaz koupil jsem myčku přes e-shop ale vůbec mi nevyhovuje ale asi 10x byla použita mohu ji vrátit do 14 dnů bez udání důvodu i když už došlo k opotřebení a také jsem ztratil komunikační maily s prodejcem takže neznám číslo faktury atd.
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
Vrácení myčky do 14 dnů u e-shopu závisí na několika faktorech, které upravuje občanský zákoník a práva spotřebitelů při nákupu na dálku.
Podle § 1829 občanského zákoníku máte právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží bez udání důvodu. Toto právo platí i v případě, že jste zboží použili, ale pouze do té míry, která je nutná k tomu, abyste zjistili jeho povahu, vlastnosti a funkčnost (např. vyzkoušení myčky, zda správně funguje).
Pokud jste ztratil e-maily nebo fakturu, nemusíte se obávat. Zákon nevyžaduje předložení faktury, stačí prokázat, že jste myčku zakoupili u daného e-shopu. To lze například potvrzením platby z bankovního účtu, dodacím listem nebo jiným záznamem.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Sociální dávky a důchody
Dobrý den,bydlím v podnájmu u rodiny ,bohužel bez nájemní smlouvy .nájem platím, energie mám na sebe,mám nárok na příspěvek na bydlení?
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.
K tomu, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení, je nutné splnit několik podmínek. Jednou z nich je mít platnou nájemní/podnájemní smlouvu.
Bohužel neuvádíte, zda máte od rodiny v podnájmu celý byt či pouze nějakou místnost/i. To je důležité pro výpočet nároku na dávku. Pokud byste měla podnajatou celou bytovou jednotku, pro výpočet dávky by byly posuzovány pouze Vaše příjmy. Avšak nejedná-li se o vlastní bytovou jednotku, ale pouze o místnost/i například v bytě či rodinném domě, museli by při žádosti o dávku doložit své příjmy i všechny spolužijící osoby.
Zvažte tedy, zda rodinu o podnájemní smlouvu nepožádat.
Věříme, že Vám naše odpověď alespoň trochu pomohla. V případě zájmu o pomoc se sepisem upomínky, předžalobní výzvy či žaloby na soud se na nás můžete kdykoli znovu obrátit.
S přáním pěkného dne
Tým internetové poradny